Четвер, 13.06.2024, 04:49 Гість | RSS
Сайт учителя-словесника Ільїної Інни Іванівни

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Тексти переказів до уроків української мови


Письмовий  докладний переказ тексту художнього стилю з творчим завданням     8 клас

СПРАВЖНІЙ ЗАПОРОЖЕЦЬ

Творч е завдання : поміркувати, які риси повинен мати справжній полководець

       Іван Сірко — син козака, родом з Мерефи Харківськоі області  У народі живе стародавня  легенда, що Сірко народився з зубами, а коли баба-повитуха піднесла його до столу, то він схопив пиріжок і з'ів його. Це була певна ознака того, що він усе своє життя буде гризти ворогів. Сірко був зовсім неписьменний, але мав великий природний дар полководця. Друзі й вороги були про нього однієї думки: Сірко — людина рідкісного військового обдарування й покликання. Недарма ж історики прирівнювали його до Чінгісхана і Тамерлана, а татари називали Сірка не інакше, як шайтаном (чортом). Коли придивитись до характеру його дій, неважко переконатися, що це був тип справжнього запорожця — хоробрий, відважний, винахідливий.

      Усе своє свідоме життя Сірко провів на війні і, як справжній патріот, присвятив його боротьбі з ворогами своєї вітчизни. Він з великою мужністю визволяв з татарської і турецької неволі всіх, кого спіткала гірка доля: чи то був росіянин, чи українець, поляк чи литовець. В боях з непроханими гостями він був надзвичайно хоробрий, нещадний, завжди вмів дати раду в найскрутнішому становищі. 3 десятьма запорожцями Сірко розбивав сотні ворогів, а коли біля нього була сотня козаків, він перемагав тисячі вояків ворожого війська.

     Ім'я його було оточене ореолом нездоланного, і тому вороги боялися його більше вогню, більше бурі, більше пошесті світової. Любив Сірко повторювати прислів'я: «Нужда закон змінює». Дотримуючись цього прислів'я, він, як і всі запорожці, хоч і визнавав над собою протекцію російського царя ще з часів Богдана Хмельницького, та за давньою традицією вважав себе за вільного й незалежного, тому залишав за собою право мати відносини  з сусідніми державами й самому вирішувати з ними питання миру й ворожнечі.

      Улюбленець козацькоі громади, Сірко був душею Запорозької Січі. Він мав величезний авторитет, любов і пошану. Його багато років обирали на посаду  кошового отамана, бо запорожці вважали, що мудрішого ватажка, як Сірко, немає у світі.

(296 сл.)          (За I. Шаповалом)

«  Червень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930