УРОК
української літератури в 7 класі
ТЕМА. О. Стороженко. Короткі відомості про автора, його гумористичні твори. Морально-етичні проблеми оповідання "Скарб". Гумористичне, викривальне зображення головного героя. Скарб — узагальнений образ щастя. Повчальний характер оповідання.
МЕТА: сформувати уявлення про життя і творчість письменника, опрацювати зміст оповідання, навчити характеризувати героя за його вчинками, з'ясувати проблематику твору; збагатити мовлення прислів'ями; формувати мовленнєву та соціальну компетентності;розвивати критичне мислення, зв'язне мовлення, пам'ять; виховувати свідоме ставлення до вибору життєвої дороги.
ОБЛАДНАННЯ: комп'ютер, проектор, мультимедійна презентація.
Олекса Стороженко – один із кращих малярів
нашого минулого, один із щирих козацьких патріотів...
Б.Лепкий
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
І ось іще один урок
До вас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож озброймось книгою й пером,
Щоб упірнуть у літературну нам безодню!
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ та епіграфу до УРОКУ
-За поданими на слайді тлумаченнями назвіть закодоване поняття.
-Сьогодні ми будемо працювати над оповіданням Олекси Стороженка "Скарб".
ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.
1.Повідомлення підготовлених учнів про О. Стороженка.
-Які ж скарби дарувала доля письменнику?
-На які факти з біографії О. Стороженка натякають слова, вміщені на слайді?
2.Складання асоціативного куща до слова щастя.
3. Слово вчителя про щастя.
Що ж таке щастя? Щось матеріальне чи навпаки, ефірне та гнучке, незвичайне і повсякденне водночас? Для багатьох щастя — це мрія, що не має форми та матерії.
А мрії іноді бувають настільки вибагливими, що стають божевільними. Та якими б оригінальними не були б людські думки, зрештою всі бажають бути щасливими. Не завжди успіх — це щось конкретне. І коли мрія отримує форму, то іноді виявляється зовсім не тим, що людина намагається уявити.
4. Дослідницька робота.
( Учні пригадують , що таке оповідання і доводять, що твір « Скарб» є оповіданням.)
5. Занурення в текст оповідання « Скарб».
- Діти, сформулюйте тему оповідання « скарб».(Тема:зображення щасливої долі Павлуся Лежня, який протягом свого життя був ледачим і в той же час байдужим до всього.)
· Якими були батьки Павлуся?
· Як мати ставилася до свого єдиного синочка?
· Через що мати нікуди не пускала Павлуся?
· Як реагував батько щодо надмірних пестощів жінки до сина?
· На яке благополучне життя сподівалася мати для свого сина?
· Через що мати не пускала сина на вечорниці?
· Як трапилося так, що Павлусь залишився сиротою?
· Якими були наймити у Павлуся?
-Як їм жилося в родині заможних людей?
· Чому життя Павлуся з наймитами після смерті батьків було щасливим?
· Як наймичка у ставленні до Павлуся замінила йому мати?
· Чим займався Павлусь щодня?
· Куди і для чого вирішили піти хлопці на Зелені свята?
-Чому вони хотіли запросити піти із собою Павлуся?
· Яких народних прикмет дотримувалися люди, щоб знайти скарб?
· Що вирішили зробити хлопці, щоб посміятися над Павлусем?
· Яке фантастичне явище відбулося після того, коли парубки через вікно Павлусевої хати кинули дохлого хорта?
· Як О. Стороженко висловився стосовно щастя Павлуся?
· Як склалося життя Павлуся після його одруження?
· Чи вважаєте ви, що щастя в тому, щоб нічого не робити, як Павлусь? Яку відповідь надає з цього приводу автор?
· Чому О. Стороженко у творі порівнює дружину Павлуся зі скарбом?
· Порівняйте власну думку про смисл щастя з тим, яким його вбачає автор твору. Зробіть висновок.
· З якими питаннями О. Стороженко звертається до читача?
· Чому О. Стороженку цікаво дізнатися від читачів відповіді на запитання, які зазначені наприкінці твору?
6. Складання х-ки Павлуся за допомогою гри «Обери позицію».
( Учні з поданих людських якостей обирають ті, які характерні головному герою, і пояснюють свій вибір).
7.Визначення головної думки оповідання за допомогою « Кошика житейської мудрості».
ІY.Закріплення вивченого матеріалу.
- Гра « Продовж речення».
Оповідання має назву « Скарб», тому що …
Скарб – це символ….
З оповідання я зробив такі висновки…
- Гра « Кольорова палітра твору».
- Заключне слово вчителя.
« Що таке щастя?» - спитаєте ви.
Це сонце і небо, поля і луги.
Це пташка в польоті й мурашка в траві,
Це все, що в нас є на прекрасній Землі!
Це водні простори: річки і моря,
У небі найперша яскрава зоря.
Це верби зелені, що стоять над річками
І грайливі хмарки, що летять над полями.
Це віддані друзі й родина твоя,
Це посмішка мами і сміх немовля.
Це мрія, що в нашому серці живе
І час, що як річка неспинно пливе.
«Що таке щастя?» - спитаєте ви.
Не кожен спроможен відповісти.
Та потрібно просто вірити в диво.
Мрій! Люби! Живи! І станеш щасливим!
Y.Домашнє завдання.
Написати листа до Павлуся.
Намалювати ілюстрації до твору.
YI.Оцінювання знань учнів на уроці.
|